badaniagraczy.pl

Wszystko o grach i konsolach

Xbox czy PlayStation - która konsola jest lepsza
Playstation Xbox

Xbox czy PlayStation – która konsola jest lepsza?

Na rynku od lat głównie rywalizują ze sobą dwa giganty – japoński Sony oraz amerykański Microsoft. Ich pojedynek nazywa się już nawet „wojną konsolową”. Firmy prześcigają się w stosowaniu nowoczesnej technologii, starając się zdobyć zainteresowanie większości graczy. Czy na ten moment da się wyłonić zwycięzcę? Wyjaśniamy, która konsola jest lepsza – Xbox czy PlayStation!

Pierwsze konsole były tworzone przez Japończyków. W latach 80. i 90. rynkiem rządziło Nintendo, ale zostało zdetronizowane przez Sony. W 2001 roku pojawił się pierwszy model Xbox, z o wiele lepszymi parametrami. Od tamtej chwili marki rywalizują ze sobą, na zmianę prześcigając się pod względem rozwiązań technologicznych. Dowiedz się, którą platformę warto wybrać – Xbox czy PlayStation!

Xbox czy PlayStation – czym różnią się od siebie te konsole?

Chociaż Xbox miał trudny start w pojedynku ze słynnym PlayStation, Microsoft zaczął zdobywać wiernych fanów. Firma postawiła sobie za cel tworzenie urządzeń o coraz lepszych podzespołach, które nierzadko wyprzedzały sprzęty od Sony. Czy jednak same parametry pozwalają stwierdzić, że dana konsola jest lepsza od drugiej? Ogromne znaczenie ma przecież sama wygoda użytkowania, dostępne gry, akcesoria itp.

Pojedynek Xbox czy PlayStation trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć. Każda firma miała swoje wzloty i upadki. Microsoft zapewnia świetną kompatybilność wsteczną oraz lepsze parametry, ale za to długo miał mniej pokaźną bibliotekę tytułów czy wpadki z wadami sprzętowymi. Sony z kolei oferowało zawsze ogromny wybór świetnych tytułów ekskluzywnych, ale za to zrezygnowało z możliwości odtwarzania starszych gier i miało nieco gorsze podzespoły.

Wiele osób np. uwielbia kontrolery do Xbox, ponieważ uznaje je za wygodniejsze – lepiej leżą w dłoni, mają wytrzymalszy akumulator i można bez problemu podłączyć je do PC. Z drugiej strony, Sony ma sporo fanów, którzy od lat ufają tej „oryginalnej” konsolowej marce, która tworzy sprzęt całkowicie odrębny od komputera. Argumenty mogą być najróżniejsze. O wiele łatwiej jest porównywać konkretne modele, ponieważ wtedy ma się więcej punktów odniesienia.

Xbox One czy PlayStation 4 – która konsola jest lepsza?

Porównując najlepsze odmiany obu konsol, czyli Xbox One X i PlayStation 4 Pro, pod względem parametrów wygrywa sprzęt Microsoft. Ogromne znaczenie mają też dostępne gry. Na PS4 bez wątpienia można zagrać w więcej świetnych tytułów exclusive, jak np. Marvel’s Spider-Man, God of War czy Uncharted 4. Lista gier na wyłączność na Xbox jest o wiele krótsza i nie zawiera aż tak spektakularnych przykładów. Co więcej, wszystkie z nich są i tak dostępne na PC z oprogramowaniem Windows 10.

Jeśli zaś chodzi o usługi abonamentowe, Xbox Game Pass przez długi czas był o wiele lepszą i tańszą usługą, ale propozycja Sony powoli zaczyna ją doganiać. Na PS4 nie można jednak zagrać w starsze tytuły, ponieważ nie obsługuje kompatybilności wstecznej. Jak widać, trudno rozstrzygnąć, który sprzęt jest lepszy.

Xbox Series X czy PlayStation 5 – którą generację warto wybrać?

Jeszcze w tym roku premierę mają mieć najnowsze generacje konsol, czyli Xbox Series X i PlayStation 5. Póki co, pod względem parametrów znów wygrywa Microsoft – dzięki lepszemu chłodzeniu procesor ma wyższe taktowanie, a karta graficzna obejmuje więcej jednostek obliczeniowych.

Czy różnice będą widoczne podczas rozgrywki? Najprawdopodobniej nie, ale jest możliwe, że gorsze chłodzenie będzie negatywnie wpływać na kulturę pracy PS5. Z drugiej strony, Sony znów przygotowało długą listę świetnych tytułów exclusive, na które gracze czekają z niecierpliwością.

Dużo emocji budzi też wygląd samego sprzętu. Po raz pierwszy konsole drastycznie się od siebie rożną. Xbox ma mieć formę prostego, czarnego bloku, zaś PS5 dość ekscentryczny, futurystyczny design. Który model jest bardziej estetyczny? Cóż, kwestia gustu.

Tak naprawdę nie da się jednoznaczne rozstrzygnąć, która marka jest lepsza – Xbox czy PlayStation. Wielu pasjonatów poleca zakup obu konsol, by je własnoręcznie porównać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.