badaniagraczy.pl

Wszystko o grach i konsolach

PlayStation 5 - sprawdź, co już o nim wiadomo
Playstation

PlayStation 5 – sprawdź, co już o nim wiadomo!

Najnowszy model konsoli od Sony budzi wiele emocji. Szczątkowe informacje na temat jego specyfikacji krążyły w Internecie od dawna, ale dopiero podczas czerwcowej i wrześniowej konferencji zaprezentowano oficjalne dane. Przedstawiamy wszystko to, co już wiadomo o PlayStation 5!

Gracze z całego świata w napięciu czekają na premierę najnowszej konsoli od japońskiego giganta. Sprzęt ma mieć bardzo dobre parametry, futurystyczny wygląd oraz wiele świetnych gier ekskluzywnych. Dowiedz się, co jeszcze wiadomo już o PlayStation 5!

PlayStation 5 – parametry

PlayStation 5 ma być dostępne w dwóch wariantach – z napędem optycznym i bez. Specyfikacja w zasadzie niczym nie różni się od wcześniej znanych spekulacji czy przecieków. Wewnątrz urządzenia ma znajdować się procesor Zen 2, 3.5 GHz (8 rdzeni, 16 wątków). Za grafikę odpowiadać będzie karta graficzna Radeon 10,28 teraflopów, 36 CUs 2230 MHz. Pamięć RAM wynosi 16 GB GDDR6, a jej przepustowość to 448GB/s. Napęd obsługuje 4K UHD Blu-ray Drive.

Dzięki świetnym podzespołom gry na PlayStation 5 mają uruchamiać się w mniej niż sekundę, a do tego będą zachwycająco się prezentować. Są przystosowane do współpracy z telewizorami obsługującymi jakość 8K. Grafika z Ray Tracingiem zapiera dech w piersi, ponieważ jest niesamowicie płynna i realistyczna. Konsola ma też gwarantować dopracowany przestrzenny dźwięk.

Kontroler DualSense jest ulepszoną wersją poprzedniego DualShock. Gwarantuje jeszcze lepsze sterowanie, a także pełniejsze doznania. Wibracje zostały zastąpione technologią haptyczną, która jeszcze realistyczniej pozwala odczuwać zjawiska oglądane na ekranie. Co więcej, pad ma wbudowany mikrofon i głośnik, dlatego ułatwi komunikację z innymi graczami, bez konieczności podłączania zestawu słuchawkowego.

Premiera PlayStation 5 oraz cena sprzętu

We wrześniu oficjalnie potwierdzono, że premiera PlayStation 5 odbędzie się 19 listopada 2020. Pomimo pandemii koronawirusa data ta nie została przesunięta. Sony zapewnia także, że żaden z deweloperów przygotowujących gry ekskluzywne nie zgłosił opóźnień. Wśród nich można wymienić takie hity jak np.:

• Spider-Man: Miles Morales,
• Gran Turismo 7,
• Ratchet & Clank: Rift Apart,
• Demon’s Souls,
• Horizon: Forbidden West,
• Oddworld: Soulstorm,
• Ghostwire: Tokyo.

Konsola będzie dostępna w dwóch wersjach – klasycznej i bez napędu. Podstawowe PlayStation 5 ma kosztować 499 euro, czyli ok. 2299 zł. Za wersję Digital Edition trzeba zapłacić 399 euro, czyli ok. 1849 zł.

Co jeszcze wiadomo o PlayStation 5?

Do PlayStation 5 przygotowano także pasujące wizualnie akcesoria. Są to: kamera do streamowania zdolna do nagrywania w rozdzielczości Full HD, headset Pulse 3D z dźwiękiem przestrzennym i mikrofonem, a także stacja do ładowania kontrolerów.

Chyba największe emocje związane z PlayStation 5 budzi jego wygląd. Sony odeszło od minimalistycznego designu, proponując ekstrawagancką, futurystyczną formę. Białe skrzydła obudowy podświetlane na niebiesko jednym niezwykle się podobają, innym zaś zupełnie nie przypadły do gustu. Samo urządzenie jest dość spore i przez swoje nietypowe kształty może sprawiać kłopoty z dopasowaniem do wystroju czy otoczenia.

Miłośnicy prostoty lub osoby, których nie stać na zakup PlayStation 5 w przedsprzedaży, mogą poczekać kilka miesięcy czy lat na pierwsze przeceny. W międzyczasie opłaca się zainwestować jeszcze w poprzednią generację, czyli PlayStation 4. Teraz jest na to idealny moment – sprzęt gwałtownie tanieje, a nadal jest przecież świetną konsolą. Będzie doskonale sprawdzać się jeszcze przez kilka dobrych lat.

Czekasz z niecierpliwością na PlayStation 5? Jeśli nie udało Ci się zamówić konsoli w przedsprzedaży, musisz zaczekać do listopada. W międzyczasie rozważ inwestycję w sprzęt poprzedniej generacji – jej kupno to teraz prawdziwa okazja!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.