PlayStation 5 – jaka będzie cena?

PlayStation 5 – jaka będzie cena

Zapowiedź nowej konsoli od Sony wzbudziła ogromne emocje. Fani zastanawiali się m.in. jakie będzie mieć specyfikacje, w co będzie można na niej zagrać, jak będzie wyglądał sam sprzęt, a także ile trzeba będzie za niego zapłacić.

Producent stopniowo ujawniał kolejne informacje. Od września wiadomo już praktycznie wszystko. Wyjaśniamy, ile kosztuje PlayStation 5!

Już we wrześniu ruszyła przedsprzedaż najnowszej konsoli od Sony. Wydarzenie było jednak dużym zaskoczeniem, ponieważ inicjatywa głownie wyszła ze strony dystrybutorów – sam producent nie zadbał o odpowiednią zapowiedź. Od tego momentu znane były już oficjalne polskie ceny tego sprzętu. Dowiedz się, ile trzeba zapłacić za PlayStation 5!

PlayStation 5 – jaka będzie cena?

Premiera PlayStation 5 jest zaplanowana na 19 listopada 2020 roku. Ponieważ klienci mogą zamawiać już urządzenie w przedsprzedaży, obowiązująca cena w Polsce jest już dobrze znana. W praktyce są to dwie kwoty, ponieważ sprzęt ma dwie wersje.

Podstawowe PlayStation 5 z napędem kosztuje 2299 zł, natomiast PS5 Digital Edition (bez napędu) – 1849 zł. Dla porównania, poprzedni model, czyli PlayStation 4, był sprzedawany w dniu premiery za jedyne 1799 zł. Współcześnie można było jednak spodziewać się o wiele większej ceny. Wpływ na to mają m.in. inflacja, rosnące ceny elektroniki czy coraz lepsze parametry sprzętu. Specjaliści już od ponad roku zastanawiali się, ile trzeba będzie ostatecznie zapłacić za PS5 i okazuje się, że wiele się nie pomylili.

Cena PlayStation 5 a przewidywania – czy się sprawdziły?

Cena PlayStation 5 była przedmiotem ożywionych dyskusji już od pojawienia się pierwszych doniesień o tworzeniu nowej generacji, czyli od kwietnia 2019 roku. Co kilka miesięcy w mediach dało się znaleźć kolejne „przecieki”, przewidywania oraz opinie specjalistów, starających się oszacować koszt zakupu najnowszej konsoli Sony.

W lutym 2020 roku, według agencji prasowej Bloomber, koszt produkcji jednego urządzenia został oszacowany na ok. 450$. Duży wpływ na to miał wzrost kosztów pamięci flash, związany z masowym przystosowywaniem smartfonów do technologii 5G. Zdaniem Bloomberga cena PS5 miała wynosić co najmniej 470$.

Niepokojąco rozwijająca się epidemia koronawirusa rzuciła jednak cień niepewności na wszelkie szacunki. Istniało ryzyko, że cena sprzętu znacznie wzrośnie. Co więcej, nikt nie miał gwarancji, że premiera na pewno odbędzie się w planowanym okresie. Na szczęście, pomimo pandemii, Sony zdążyło przygotować wszystko na czas.

Cena PlayStation 5 wynosi 499$, dlatego wczesne przewidywania specjalistów były prawidłowe. Polska stawka okazała się jednak przyjemnym zaskoczeniem. Niektórzy stawiali, że ostatecznie może wynieść od 2500 do nawet 3000 złotych. Kwota ta jest mniejsza nawet od dolnego pułapu tego przedziału, dlatego wielu fanów gamingowej elektroniki odetchnęło z ulgą.

Cena PlayStation 5 a cena Xbox Series X

Dla wielu osób ciekawym zagadnieniem jest też porównanie cena PlayStation 5 a cena Xbox Series X. Niektórzy nadal mają dylemat, na który sprzęt się zdecydować. Różnice nie okazały się jednak zbyt duże.

Podstawowa wersja ma kosztować 2249 zł, czyli tylko 50 zł mniej w stosunku do PlayStation 5. Xbox Series S – wariant o słabszych podzespołach i mniejszych gabarytach – będzie można kupić za 1349 zł. Nie można jednak porównywać go z PS5 Digital Edition, ponieważ są to zupełnie różne urządzenia.

Sony proponuje po prostu model bez napędu, a Microsoft – „budżetową” wersję o słabszych parametrach.
Jeśli podjęło się już decyzję o zakupie PlayStation 5, warto zainwestować już w preordery najciekawszych gier. Gdy zaś chce się nieco zaoszczędzić po tak dużych wydatkach, zawsze można kupić wstecznie kompatybilne tytuły na PlayStation 4 w świetnych cenach. Wszystko to i wiele więcej znajdziesz na .

Skoro wiesz już, jaka będzie cena PlayStation 5, możesz w pełni świadomie podjąć decyzję o zakupie tej konsoli. W obliczu obecnej sytuacji stawka ta jest bardzo korzystna, dlatego warto zainwestować w ten sprzęt. Jeśli zaś jest to dla Ciebie nieco za dużo – poczekaj na pierwsze przeceny!

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *