PlayStation 5 ile FPS?

PlayStation 5 ile FPS

Postęp technologiczny w branży gier najlepiej widać na poprawiającej się jakości obrazu i animacji. Im bardziej są wyraźniejsze, płynniejsze oraz realistyczne, tym naturalnie przyjemność z rozgrywki jest większa.

Jednym z kryteriów pozwalających ocenić możliwości sprzętu jest ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Wyjaśniamy, ile FPS ma zapewniać PlayStation 5!

Każda kolejna generacja konsol to widoczny skok jakości grafiki. Współcześnie zmiany te stają się jednak coraz subtelniejsze. Z czego to wynika? Dowiedz się, ile FPS ma gwarantować PlayStation 5 oraz w jaki sposób będzie można najlepiej przetestować jego możliwości!

PlayStation 5 ile FPS – specyfikacja konsoli

Wydajność konsoli jest oczywiście zależna od jego podzespołów. Już od 2019 roku w Sieci można było znaleźć listy parametrów PlayStation 5. W urządzeniu znajdują się:

• CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2;
• GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2;
• Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit;
• Przepustowość pamięci: 448 GB/s;
• Pamięć wewnętrzna: customowy dysk SSD 825 GB;
• Przepustowość I/O: 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana);
• Dysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray.

Według producenta konsola ma obsługiwać rozdzielczość 4K w 120 FPS. Nie każdy zna się jednak na zawiłych specyfikacjach. Co to oznacza? FPS to skrót od ang. frame per second – klatka na sekundę. Im jest ich więcej, tym animacja jest bardziej płynna. Jakość wyświetlania gier jest więc zależna od dwóch kryteriów – rozdzielczości oraz miary prędkości wyświetlania ruchomych obrazów.

W ilu FPS będzie można grać na PlayStation 5?

Zapowiedzi producenta to jedno, ale rzeczywisty stan to drugie. Gwarantowane 4K w 120 FPS to maksymalne osiągi. Nie oznacza to, że każda gra będzie wyświetlana właśnie w takiej jakości. To, jaki obraz zobaczy się na ekranie, jest zresztą zależne od jeszcze wielu innych czynników.
Przede wszystkim znaczenie ma to, jaką grę się włączy. Studia muszą dostosować się do nowych parametrów i najprawdopodobniej dopiero za kilka lat zobaczymy tytuły, które w pełni wykorzystają możliwości PlayStation 5.

Póki co specjaliści są zdania, że większość gier zadziała maksymalnie w 4K 60 FPS czy raczej 30 FPS. Tytuły bez najnowocześniejszej, realistycznej oprawy audiowizualnej może będą w stanie osiągnąć 120 FPS, ale pozostałych gier raczej jeszcze nie zobaczymy w takiej płynności.

Duży wpływ na jakość wyświetlanego obrazu ma również telewizor. Nie liczy się tylko rozdzielczość, ale też rodzaj matrycy. Najlepiej sprawdzają się modele OLED, QLED i AMOLED, z dobrym poziomem jasności HDR (co najmniej 400-500 nitów), WCG (Wide Colour Gamut – szeroką paletą barw), korektą czerni, niską wartością input lag itp.

Bardzo ważne jest również odpowiednie złącze. Jeśli chce się uzyskać najlepszą jakość obrazu i najwyższą płynność animacji, powinno się zastosować kabel HDMI w standardzie 2.1, czyli przewód z największym transferem danych. Pozwala na rozgrywkę nawet do 8K 120 FPS.

Jak duże zmiany w jakości obrazu ma zapewnić PlayStation 5?

Wiele osób zastanawia się, czy doznania podczas rozgrywki na PlayStation 5 diametralnie się zmienią dzięki poprawie jakości wyświetlania obrazu. Różnice są, ale póki co naprawdę niewielkie. Najwięcej zależy od producentów telewizorów oraz studiów gier, które niejako muszą „dogonić” parametry najnowszych generacji konsol. Tytuły na początku wydane na PS5 będą przez jakiś czas przystosowywane również do PS4. Jeśli ma się nadzieję na prawdziwy zachwyt przed telewizorem, trzeba na niego jeszcze trochę zaczekać.

Dopiero gry wydane stricte na najnowszy sprzęt będą rzeczywiście wykorzystywać pełny potencjał konsoli. Największą różnicę da m.in. Ray Tracing (ang. śledzenie promieni), czyli nowoczesna technika generowania fotorealistycznych obrazów scen trójwymiarowych. Zapowiedziane gry póki co raczej jeszcze go nie obsługują. Do tego czasu warto zagrać na PS5 w kilka starszych tytułów, które dzięki specjalnym łatkom będą prezentować się nieco lepiej. Na można znaleźć szeroki gier na PS4 w przystępnych cenach.

To, ile FPS ma gwarantować PlayStation 5, automatycznie nie oznacza, że jakość rozgrywki w każdym przypadku będzie robić oszałamiające wrażenie. Jeśli chce się odkryć pełne możliwości konsoli, należy poczekać kilka lat na nowe gry oraz zainwestować w nowy telewizor i kabel HDMI. Zgromadź dobry sprzęt, by cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie!

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *