PlayStation 5 a PS5 Digital Edition – czym się różnią?

PlayStation 5 a PS5 Digital Edition – czym się roznia

Sony zapowiedziało premierę swojego najnowszego sprzętu na listopad 2020 roku. Do sprzedaży trafią od razu dwie wersje urządzenia. Czy jest to mocniejsza i słabsza opcja, czy może chodzi jeszcze o coś innego? Wyjaśniamy jakie są różnice między PlayStation 5 a PS5 Digital Edition!

Gdy Sony podało informację, że zaoferuje dwa warianty nowej konsoli, większość osób myślała, że postąpi podobnie jak Microsoft. Xbox Series X ma bowiem „młodszą siostrę” – Xbox Series S, która jest mniejsza, a także ma nieco gorsze podzespoły. Czy rzeczywiście japoński producent zdecydował się na takie rozwiązanie? Dowiedz się, co różni PlayStation 5 a PS Digital Edition!

PlayStation 5 a PS5 Digital Edition – czym się różnią?

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między PlayStation 5 a PS5 Digital Edition. Najważniejsze jest to, że klasyczna wersja ma wbudowany napęd DVD / Blue Ray, a drugi wariant go nie posiada. Oznacza to, że kupując klasyczną konsolę można uruchamiać na niej gry zarówno wydane na płytach, jak i zakupione w PlayStation Store. Digital Edition obsługuje wyłącznie cyfrowe wersje.

Drugą istotną różnicą jest wielkość urządzenia. Brak napędu sprawił, że może być nieco węższe. Dzięki temu nie zajmuje aż tykle miejsca, co wersja podstawowa, a także odrobinę mniej waży. Kwestia ta ma również wpływ na wygląd. Digital Edition ma symetryczną formę i prezentuje się bardziej „lekko”.

Warto też wyraźnie zaznaczyć, że pomiędzy PlayStation 5 a PS5 Digital Edition nie ma żadnej różnicy, jeśli chodzi o parametry. Sony obrało inną strategię niż Microsoft, ale nie każdy ma tego świadomość. Obie konsole mają dokładnie takie same podzespoły, dlatego tańsza opcja wcale nie jest mniej wydajna.

Cena PlayStation 5 a PS Digital Edition

Bardzo ważną różnicą pomiędzy PlayStation 5 a PS Digital Edition jest też oczywiście cena. Za konsolę w podstawowej wersji z napędem należy zapłacić 2299 zł, natomiast za opcję cyfrową (bez napędu) – 1849 zł. Decydując się na tańszy wariant można zaoszczędzić aż 450 zł.
W porównaniu z propozycjami od Microsoft Sony wypada nieco gorzej.

Xbox Series X kosztuje 2249 zł (50 zł mniej), natomiast Xbox Series S – 1349 zł (500 zł mniej). Trzeba przy tym pamiętać o tym, że tańsza wersja ma w tym przypadku gorsze parametry. Jeśli jednak dla kogoś kwestie finansowe są mimo wszystko najważniejsze, może wziąć ją pod uwagę.

Który wariant wybrać – PlayStation 5 czy PS5 Digital Edition?

Sporo osób z pewnością ma dylemat, na którą opcję się zdecydować – PlayStation 5 czy PS5 Digital Edition. Wybór jest trudny, ponieważ oba warianty mają swoje plusy oraz minusy. Zanim zamówi lub kupi się konsolę, warto dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Klasyczne PlayStation 5 na pewno będzie lepsze dla wszystkich osób przyzwyczajonych do gier w wersjach pudełkowych. Wielu gamerów kolekcjonuje płyty, dlatego na pewno nie zrezygnuje ze swojego hobby. Gdy ktoś w dodatku ma spory zbiór gier na PlayStation 4 – będzie mógł z nich skorzystać. Sony potwierdziło, że konsola ma być wstecznie kompatybilna z tytułami wydanymi na poprzednią generację. Przy tym wersja ta jest oczywiście droższa, zajmuje więcej miejsca, a także zdaniem niektórych nieco gorzej się prezentuje.

PlayStation 5 Digital Edition jest z kolei idealną opcją dla osób, które zbytnio nie przywiązują się do płyt. Zawzięci gracze potrafią skolekcjonować nawet kilkaset tytułów. Nie każdy chce czy może sobie pozwolić na przechowywanie takiej ilości pudełek. Do sporej części społeczności gamerów na pewno przemówi też argument, że kupowanie wyłącznie cyfrowych wersji gier jest też po prostu bardziej ekologiczne.

Pudełka są wykonywane z plastiku, owijane dodatkowo cienką folią, a do tego dołącza się do nich jeszcze papierowe instrukcje.
Model ten jest również tańszy, lżejszy i bardziej symetryczny. Do minusów można jednak zaliczyć to, że jeśli posiada się pudełkowe gry na PS4, staną się bezużyteczne. Co więcej, nie kupi się korzystnych cenowo używanych płyt. Jest się uzależnionym od cen PlayStation Store, które często bywają wyższe. Na można niedrogo kupić, a także wymienić gry z drugiej ręki, co pozwala sporo zaoszczędzić na swojej gamerskiej pasji!

Wiedząc już, jakie są różnice między PlayStation 5 a PS5 Digital Edition, można świadomiej podjąć decyzję o zakupie. Rozważ obie opcje i wybierz tę bardziej dostosowaną do Twoich potrzeb. Przekonaj się, który wariant rzeczywiście jest bardziej opłacalny!

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *