badaniagraczy.pl

Wszystko o grach i konsolach

PlayStation 5 a PlayStation 4 - jakie są różnice
Playstation

PlayStation 5 a PlayStation 4 – jakie są różnice?

Pod koniec 2020 roku premierę ma mieć najnowsza konsola od Sony, czyli PlayStation 5. Miłośnicy kanapowego grania czekają na ten moment z niecierpliwością. Nie każdy jest jednak zdecydowany na zakup najnowszego sprzętu. Wiele osób zastanawia się, czy nie pozostać przy starszej generacji. Wyjaśniamy, jakie są różnice między PlayStation 5 a PlayStation 4!

Według prognoz, nowy sprzęt od Sony ma kosztować ok. 2500-3000 zł. Ze względu na sytuację na świecie cena ta może być jeszcze wyższa, dlatego nie każdy od razu zainwestuje w to urządzenie. Czy opłaca się od razu wymieniać konsolę na nową albo inwestować w nią, gdy jej poprzedniczka będzie niedługo dostępna za kilkaset złotych? Dowiedz się, jak wypada zestawienie PlayStation 5 i PlayStation 4!

PlayStation 5 a PlayStation 4 – porównanie parametrów

Nie ma żadnych wątpliwości, że PS5 będzie szybszym i wydajniejszym sprzętem. Największą różnicą ma być dysk SSD (zamiast HDD). Dzięki niemu gry będą działać bez zarzutu oraz ładować się w mgnieniu oka. Nawet na PS4 Pro na włączenie rozgrywki trzeba czekać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. PS5 ma być gotowe w ułamku sekundy!

Kolejną odczuwalną zmianą będzie jakość wyświetlania. Nowa karta graficzna ma mieć o wiele większą moc obliczeniową – aż 10.28 TFLOPs, podczas gdy poprzednia generacja oferowała tylko 4.2 TFLOPs. Podobno konsola ma obsługiwać 8K i 4K w 120 FPS, ale by to zobaczyć, postarać się będą musiały nie tylko studia gier, ale też producenci telewizorów.

Rozgrywka na PlayStation 5 będzie płynna, a widoki niesamowicie realistyczne. Wytrawni gracze z przyjemnością przekonają się o możliwościach sprzętu. Rynek konsol z powodzeniem dogonił już komputery stacjonarne, dlatego miłośnicy tej formy rozrywki będą mogli w końcu w pełni cieszyć się każdą grą. W porównaniu PlayStation 5 a PlayStation 4 bezapelacyjnie wygrywa nowszy model.

Gry i akcesoria – PlayStation 5 a PlayStation 4

Skoro ulepszony zostaje sam sprzęt, zmiany czekają także akcesoria oraz gry. Nowe pady mają gwarantować lepsze doznania, a ich forma została poprawiona, tak by lepiej leżały w dłoniach. Headset, sprzęt VR oraz dodatkowe kontrolery również mają być udoskonalone. W tej kwestii porównanie PlayStation 5 a PlayStation 4 także musi wygrać nowa generacja.

Gry na PS5, a w szczególności edycje exclusive, budzą najwięcej emocji. Wśród nich pojawią się wyczekiwanie kolejne części najlepszych serii (np. Horizon Forbidden West), kontynuacje hitów z dawnych lat (np. Oddworld: Soulstorm) czy ciekawe nowinki (np. GhostWire: Tokyo). Sprzęt ma też obsługiwać kompatybilność wsteczną, podobno ze wszystkimi poprzednimi modelami. Oznacza to, że będzie można na nim zagrać w starsze gry. PlayStation 4 nie posiada takiej funkcji.

PlayStation 5 czy PlayStation 4 – Którą konsolę bardziej opłaca się kupić?

Mogłoby się wydawać, że po takim porównaniu sprawa jest jasna. Pojedynek PlayStation 5 czy PlayStation 4 oczywiście wygrywa nowsza konsola. Warto jednak spojrzeć na tę sprawę nieco szerzej. Obecna generacja jeszcze przynajmniej kilka lat z powodzeniem może nadal sprawdzić się jako domowe centrum rozrywki.

Różnice wynikające z nowych podzespołów na początku będą tylko częściowo zauważalne. By dostrzec różnice np. w grafice, trzeba posiadać najnowocześniejszy monitor. Nie każdego stać na to, by od razu kupić bardzo drogą konsolę, gry i jeszcze telewizor.

Już teraz PlayStation 4 Pro ma przystępną cenę (ok. 1000 zł), a tuż przed premierą PS5 będzie prawdopodobnie jeszcze niższa. Biblioteka gier jest ogromna, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Osoby, które już posiadają ten sprzęt, z powodzeniem mogą uzupełnić biblioteczkę, bo gry na PS4 będą teraz tanieć. Nawet jeśli po czasie podejmą decyzję o kupnie PS5, ich kolekcja będzie nadal kompatybilna.

Różnice między PlayStation 5 a PlayStation 4 są spore, ale nie od razu będzie można w pełni z nich skorzystać. Pozostanie przy starszej generacji lub zakup jej w tym momencie okazuje się całkiem rozsądnym rozwiązaniem. Konsolę PS4, akcesoria oraz szeroki wybór gier znajdziesz na . Zapoznaj się z ofertą i zagwarantuj sobie świetną rozrywkę za bezcen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.