Planujesz zakup gry i nie masz pewności, czy posiada polską wersję językową? Kwestię tę da się skontrolować bez jej włączania. Na pudełku można znaleźć niezbędne informacje ukryte w specjalnym kodzie. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy gra na PS4 jest po polsku!
Sony dystrybuuje gry w wielu różnych wersjach, w kilku regionach Europy oraz na bliskim wschodzie. Każde wydanie z dodatkowym dubbingiem/napisami otrzymuje specjalny kod CUSA. Pozwala on sprawdzić, czy dana gra posiada jakieś zmiany, czyli zazwyczaj dodatkowe tłumaczenie. Dowiedz się, jak go zinterpretować!
Jak sprawdzić, czy gra na PS4 jest po polsku
Zdarzyło Ci się znaleźć nową/używaną grę w świetnej cenie, wydaną jednak w innym kraju? Często można trafić na świetne promocje, ale nie każdy poradzi sobie z wersją anglojęzyczną, a co dopiero z mniej popularnymi językami. Tytuły dystrybuowane w Niemczech, Francji czy Czechach jak najbardziej mogą mieć do wyboru polską wersję językową, ale nie zawsze jest to oczywista kwestia. Zanim dokona się zakupu, najrozsądniej jest to zweryfikować.
Jak sprawdzić, czy gra na PS4 jest po polsku? Sprzedający nie musi przecież tego wiedzieć. Nie zawsze też będzie możliwe włączenie gry, by po prostu upewnić się w praktyce. Na szczęście, na dolnej części grzbietu pudełka, a także na samej płycie powinien znajdować się specjalny kod CUSA.
Jak rozszyfrować kod CUSA?
Sam kod CUSA niewiele mówi, dlatego trzeba po prostu sprawdzić, jaki numer został przypisany wariantom posiadającym polską wersję językową. Jak to zrobić? Kod można porównać np. z wydaniem z polskiej dystrybucji. Uzyska się go zaglądając np. do sklepu stacjonarnego czy marketu. Biorąc z półki grę dystrybuowaną w Polsce, pozna się CUSA oznaczający wersje z odpowiednim zestawem tłumaczeń.
Czasem da się też znaleźć aukcje, na których widać na zdjęciu grzbietu poszukiwany numer. Jeśli kod zgadza się z tym umieszczonym na wydaniu polskim, w ustawieniach na pewno znajdzie się rodzimy język do wyboru.
CUSA da się także odszukać online. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z polskiej witryny PlayStation Store. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretny tytuł i przejść na jego stronę. Na pasku adresu powinien wyświetlić się potrzebny kod. Inną metodą jest po prostu wpisanie do wyszukiwarki Google następującej frazy: „[Tytuł gry] release information PS4 CUSA”. Pierwszy wynik powinien zawierać niezbędny kod. Podczas sprawdzania należy pamiętać o tym, że ciąg cyfr musi być identyczny. Przy kupowaniu używanych gier warto też upewnić się, że na płycie i na pudełku jest ten sam kod.
Jedną z nietypowych metod jest też po prostu wyszukanie informacji na temat tego, kto był wydawcą/dystrybutorem/producentem gry. Niektóre marki od lat nie wydały tytułów z polską wersją, np. Konami. Z kolei Activision posiada dodatkowe opcje językowe tylko wtedy, gdy przygotowała je polska dystrybucja.
Da się zauważyć także wiele osobliwych zależności, dla przykładu: gry wydane w Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Hiszpanii i Portugalii zazwyczaj mają tylko napisy, ale te z Anglii, Czech czy Słowacji często od razu mają dubbing/napisy, dlatego trafiają do Polski w takiej samej formie.
Gdzie można kupić tanie gry na PS4 po polsku?
Aby nie mieć problemów ze sprawdzaniem tego, czy zakupione gry mają polską wersję językową, najłatwiej jest po prostu zamawiać je ze sprawdzonych miejsc. Na można znaleźć szeroki wybór gier na PS4 po polsku. W ofercie znajdują się nowe oraz używane tytuły – wielkie hity, nieśmiertelne klasyki i ciekawe, mniej znane propozycje.
Skoro wiesz już, jak sprawdzić, czy gra na PS4 jest po polsku, zrób szybki test przed każdym zakupem. Wystarczy kilka minut, by zyskać absolutną pewność. Jeśli nie masz ochoty ani czasu na sprawdzanie kodów CUSA, zamawiaj produkty ze sprawdzonych sklepów!
Nazywam się Michał Wojciechowski. Od dziecka moją pasją są gry wideo. Prowadzę bloga Badaniagraczy.pl. Na moim blogu można znaleźć recenzje najnowszych gier, porady dla graczy oraz ciekawostki ze świata gamingu. Jestem także znany z organizowania turniejów online dla społeczności graczy. Moją misją jest dzielenie się wiedzą i pasją do gier wideo z innymi.