W 2010 roku na targach E3 zaprezentowano najnowsze akcesorium do konsoli Xbox 360, umożliwiające sterowanie za pomocą własnego ciała, bez dodatkowych kontrolerów. Ten rewolucyjny sensor sprawił, że gry ruchowe stały się jeszcze wygodniejsze i ciekawsze. Wyjaśniamy, jak działa kinect do Xboxa!
Konkurencyjny Sony Move wymaga zastosowania specjalnych kontrolerów, które trzeba trzymać w dłoni/dłoniach podczas rozgrywki. Brak dodatkowych akcesoriów okazał się o wiele wygodniejszym, a nawet bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dowiedz się, jak działa kinect od Xboxa!
Kinect Xbox – co to jest?
Kinect od Xboxa to niewielkie urządzenie przypominające nieco podłużną kamerkę. Podłącza się je do sprzętu za pomocą przewodu USB. W sprzedaży dostępne są też wersje, które da się przyłączyć do PC lub laptopa z oprogramowaniem Windows.
Kinect posiada dwie kamery video, promiennik podczerwieni, 4 mikrofony kierunkowe oraz akcelerometr. Pozwala ocenić odległość gracza od urządzenia, a także rejestruje jego ruchy i przenosi do rzeczywistości wirtualnej. Prawidło działa wtedy, gdy stanie się przed nim w odległości ok. 0,4-6,5 metra.
Jak działa kinect od Xboxa?
Kinect od Xboxa działa dzięki zastosowaniu dwóch kamer. Pierwsza, standardowa wizyjna RGB wykorzystywana jest do przetwarzania obrazu (rozpoznawania twarzy) oraz nanoszenia tekstur na obiekty wirtualne. Druga posiada filtr na podczerwień i działa jak sensor głębokości – mierzy odległość za pomocą światła strukturalnego. Efekt umożliwia promiennik podczerwieni, wyświetlający przed kamerą chmurę punktów, których położenie jest rejestrowane przez kamerę.
Kinect śledzi dowolną liczbę postaci, ale aktywnych może być maksymalnie dwóch graczy. By urządzenie mogło prawidłowo działać, na początku trzeba je skalibrować. Konsola przedstawia wtedy konkretne instrukcje, po wykonaniu których kamery będą w stanie dokładnie zeskanować sylwetkę oraz poprawnie interpretować ruchy. Zazwyczaj proces wygląda następująco:
- należy pomachać do sensora, by uaktywnić funkcję sterowania;
- następnie trzeba opuścić obie ręce wzdłuż ciała;
- na polecenie unosi się lewą rękę, by utworzyła kąt 45 stopni z tułowiem;
- do końca sekwencji należy pozostać w tej pozycji, aż nie otworzy się przewodnik Kinect.
W grach wykorzystujących tę technologię można zazwyczaj korzystać z interfejsu w ten sam sposób, wskazując dane opcje za pomocą dłoni. By je włączyć, trzeba zatrzymać przez chwilę rękę w tym samym miejscu. Dzięki temu nie trzeba sięgać po kontroler – po włączeniu gry można już czuć się w pełni swobodnie.
Do czego wykorzystuje się kinect od Xboxa?
Kinect od Xboxa został stworzony z myślą o grach ruchowych, do których można zaliczyć przede wszystkim tytuły sportowe, taneczne, zręcznościowe, imprezowe i dla dzieci. Opcja jest też dostępna dodatkowo w niektórych grach przystosowanych głównie do klasycznego sterowania, ale takie rozwiązania nie cieszą się raczej dużą popularnością.
Wśród najpopularniejszych gier na Kinect można wymienić:
- serie Dance Central i Just Dance;
- Kung Fu;
- Slice Zombies;
- Kinect Sports Rivals;
- Shape Up.
Bez wątpienia gry tego typu cieszą się największą popularnością wśród młodszych graczy. Motywują ich do ruchu i pozwalają rozładować energię podczas angażującej zabawy – zabawniej jest trochę poskakać niż tylko siedzieć na kanapie z padem w ręce. Wiele osób poszukujących alternatywnych metod na odchudzanie również sięga po gry fitness, ponieważ są ciekawsze niż np. naśladowanie instruktorki na YouTube – naliczają punkty, monitorują postępy itp. Serie taneczne są z kolei niezwykle popularne wśród młodzieży, która lubi włączać je jako urozmaicenie domowej imprezy.
Wiedząc już, jak działa Kinect, zapoznaj się z ofertą gier wykorzystujących tę technologię. Sprzęt oraz odpowiednie tytuły w dobrej cenie znajdziesz na 4console.pl. Zaopatrz się we wszystko, czego potrzebujesz i dla odmiany trochę poruszaj się przed konsolą!
Nazywam się Michał Wojciechowski. Od dziecka moją pasją są gry wideo. Prowadzę bloga Badaniagraczy.pl. Na moim blogu można znaleźć recenzje najnowszych gier, porady dla graczy oraz ciekawostki ze świata gamingu. Jestem także znany z organizowania turniejów online dla społeczności graczy. Moją misją jest dzielenie się wiedzą i pasją do gier wideo z innymi.