Czym różni się Xbox 360 od Xbox One?

Czym różni się Xbox 360 od Xbox One

Jeszcze w tym roku premierę ma mieć Xbox Series X, czyli najnowsza konsola od Microsoft. Poprzednie generacje w związku z tym staną się tańsze – niezależnie od tego, czy są nowe, czy używane. Wiele osób zastanawia się nad kupnem któreś z nich. Wyjaśniamy, czym różni się Xbox 360 od Xbox One i którą z nich lepiej wybrać!

Najnowsza konsola Microsoft będzie najprawdopodobniej kosztować ok. 2500-3000 zł. Nie każdy chce aż tyle wydawać na sprzęt do grania, bo np. lubi tylko od czasu do czasu zrelaksować się w ten sposób po długim dniu. Starsze modele można dostać już nawet za kilkaset złotych, ale czy warto je kupować? Dowiedz się, czym różnią się od siebie Xbox 360 i Xbox One!

Czym różni się Xbox 360 od Xbox One?

Xbox 360 jest drugą generacją konsol od Microsoft. Swoją światową premierę miała w 2005 roku, przy czym jej ostatnia odmiana (Slim E) trafiła do sprzedaży w 2013 roku. Xbox One jest trzecią generacją i obecnie najnowszym sprzętem od Microsoft. Pierwszy model pojawił się w roku 2013, natomiast najlepsza wersja – w 2017. Xbox One X pod względem parametrów prześcignął swoją największą konkurencję, czyli PlayStation 4.

Nie trudno się domyślić, że obie generacje znacznie różnią się od siebie pod względem podzespołów. Obecny model jest o wiele wydajniejszym sprzętem od poprzedniej wersji. Z tego względu są na niego dostępne lepsze, nowsze gry. Samo urządzenie jest też mniej awaryjne i na pewno będzie cieszyć gracza dłużej, niż używany Xbox 360 – model ten nie jest już produkowany.

Ważną zmianą było także udoskonalenie padów. Są nieco lżejsze, ich przyciski lepiej działają, a do tego delikatnie wibrują i mogą być łatwo bezprzewodowo podłączone. Można do nich dokupić specjalny akumulator, który wytrzymuje nawet kilka dni.

Wiele osób jest też zdania, że Xbox One ma po prostu lepszy design. Proste kształty sprawiają, że konsola prezentuje się neutralnie i dopasuje się do każdego wystroju. Z tego względu świetnie sprawdza się w roli domowego centrum rozrywki – można na niej odtwarzać filmy, zdjęcia oraz muzykę.

Xbox 360 a Xbox One – porównanie parametrów

Nie ma żadnych wątpliwości, że Xbox One jest konsolą o lepszych podzespołach i parametrach. Różnica jest ogromna – sprzęt został wyposażony w procesor mający aż 5 rdzeni więcej. Co ciekawe, Xbox 360 miał większe taktowanie, ale w żaden sposób nie przekładało się to na jakość rozgrywki, więc w praktyce nie miało znaczenia.

Jeśli zaś chodzi o grafikę, nowszy model posiada sześciokrotnie większą moc obliczeniową, dlatego wizualnie gry robią świetne wrażenie. Konsola doskonale radzi sobie z nowoczesnymi efektami specjalnymi, jak np. wygładzanie krawędzi, oświetlenie HDR, dynamiczne cieniowanie itd.

Xbox One rozwinął wszystko to, co było już dostępne w Xbox 360. Dodatkowo ma też napęd Blu-ray, szybkie porty USB, a także obsługuje rozdzielczość 4K. Sprzęt posiada oczywiście większy dysk pamięci oraz wykorzystuje technologię chmury. Nic dziwnego, że nowsza generacja jest lepsza. Mimo to, wbrew pozorom kultowy Xbox 360 wcale nie jest jeszcze reliktem przeszłości.

Czy nadal opłaca się kupić Xbox 360 albo Xbox One?

Xbox 360 da się znaleźć w Internecie nawet za ok. 500 zł, natomiast Xbox One za ok. 1000 zł. Po premierze Xbox Series X ceny mogą jeszcze nieco spaść. Nie tylko sam sprzęt jest przystępny cenowo, ale też dostępne na niego gry – często można dostać je już za bezcen. Czy zakup starszego sprzętu jest jednak rozsądną inwestycją? Jak najbardziej. Szczególnie opłaca się wybrać Xbox One X lub S.

Jeszcze przynajmniej przez kilka lat będzie całkiem aktualną konsolą. Wydano na nią sporo świetnych gier, dlatego na pewno zagwarantuje świetną rozrywkę na wiele godzin. Coś dla siebie znajdą miłośnicy gry w pojedynkę, ale też osoby lubiące wieloosobową rozgrywkę. Gaming wcale nie musi być drogi!

Wiedząc już, czym różni się Xbox 360 od Xbox One, wybierz model dla siebie. Sprzęt, gry oraz akcesoria w dobrej cenie znajdziesz na . Skompletuj idealny zestaw i zabieraj się do grania!

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]
Kategoria publikacji Xbox

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *