Czy PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilne?

Czy PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilne

Gracze od lat wierni Sony już od momentu zapowiedzi kolejnej konsoli zastawiali się, czy będą mogli uruchomić na najnowszym sprzęcie starsze tytuły.

Konkurencyjny Xbox Series X gwarantuje dostęp do niemalże wszystkich tytułów wydanych na platformę Microsoft. Jak do tej kwestii podchodzi japoński producent? Wyjaśniamy, czy PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilne!

Przed oficjalnymi konferencjami Sony w Internecie aż roiło się od domysłów, domniemanych przecieków czy przewidywań ekspertów odnośnie do tego, czy najnowsze PlayStation będzie umożliwiało granie w starsze tytuły. Pojawiały się nawet plotki, że działać będą wszystkie gry wydane na PS2, 3 oraz 4. Jak jednak jest w rzeczywistości? Dowiedz się, czy PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilne!

Czy PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilne?

Poprzedni model, czyli PlayStation 4, nie obsługiwało gier wydanych na PlayStation 3. Dla wielu fanów Sony był to duży minus. Konsole Microsoft emulowały starsze wersje swojego sprzętu, dlatego bez problemu dało się na nich włączyć tytuły nawet sprzed wielu lat. Wiele osób w napięciu czekało więc na informację, czy PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilne.

Sony zdecydowało się umożliwić swoim klientom korzystanie z gier starszych generacji, ale wyłącznie tych wydanych na PlayStation 4. Co więcej, nie wszystkie z nich poprawnie uruchomią się na nowym sprzęcie. Doniesienia o możliwości grania w tytuły z PS3 czy nawet PS2 były tylko plotkami. Pod tym względem japoński producent niewątpliwie przegrywa z Microsoftem. Sony stworzyło jednak kilka remasterów starszych hitów, np. Demon’s Souls z 2009 roku (PlayStation 3).

Które gry z PlayStation 4 nie będą wstecznie kompatybilne z PlayStation 5?

PlayStation 5 jest wstecznie kompatybilne z większością gier na PS4. Dział wsparcia tłumaczy jednak, że zdarzyły się pewne wyjątki. Na szczęście nie jest ich zbyt dużo (dokładnie 10), a do tego nie są to żadne znane tytuły AAA. Większość nich to produkcje niskobudżetowe oraz propozycje na VR. Na liście znalazły się:

• Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One;
• DWVR;
• Hitman Go: Definitive Edition;
• Joe’s Diner;
• Just Deal With It!;
• Robinson: The Journey;
• Shadow Complex Remastered;
• Shadwen;
• TT Isle of Man – Ride on the Edge 2;
• We Sing.

Co więcej, PlayStation 5 nie będzie też obsługiwać Turniejów znanych z PS4. Nie pozwoli też streamować rozgrywki w systemie In-Game Live, a także korzystać z aplikacji oraz funkcji związanych z opcją drugiego ekranu. Nagrywanie rozgrywki oraz zrzuty ekranu będą z kolei odbywać się przez system „Create”, a nie „Share” – zmieniono przycisk na padzie. Starsze gry nie będą również kompatybilne z nową kamerą PS5, tylko z poprzednią wersją sensora.

Co można zyskać dzięki wstecznej kompatybilności PlayStation 5?

PlayStation 5 będzie kompatybilne wstecznie z grami z PS4, ale będzie uruchamiać je nieco inaczej. W jednych przypadkach może dochodzić do błędów i zakłóceń, ale w innych jakość rozgrywki może się poprawić. Funkcja Game Boost w wybranych grach automatycznie zwiększy płynność animacji – dodatkowe zasoby obliczeniowe pozwolą odkryć pełny potencjał gier, w szczególności tych wydanych w ostatnich latach. Niektóre z nich dodatkowo otrzymają specjalne patche z usprawnieniami.

Kompatybilność wsteczna pozwala na nowo odkryć posiadane gry. Wiele osób lubi wracać do wybranych tytułów. Gier wydawanych na konsole jest zresztą tak wiele, że mało kto ma okazję sprawdzić wszystkie z nich. Z tego względu wiele osób po prostu nie zdążyło we wszystko zagrać. Z czasem gry stają się też zazwyczaj tańsze. Jeśli do tego kupuje się je z drugiej ręki, da się trafić na świetne okazje. Na można niedrogo zdobyć tytuły na PS4 – nowe, a także używane!

Znając już odpowiedź na pytanie, czy PlayStation 5 będzie kompatybilne wstecznie, można śmiało zwiększyć swoją kolekcję gier. Na PS4 wydano ogrom świetnych tytułów. Sprawdź, które Cię ominęły – już niedługo możesz przetestować je na nowym sprzęcie!

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *