badaniagraczy.pl

Wszystko o grach i konsolach

Czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4 - sprawdź
Playstation

Czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4 – sprawdź!

Zakup nowej konsoli nie zawsze musi wiązać się z koniecznością wymiany wszystkich urządzeń peryferyjnych. Jak Sony podchodzi do kompatybilności wstecznej w przypadku dodatkowych sprzętów? Wyjaśniamy, czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4!

Kupując podstawowy zestaw PlayStation 5 otrzymuje się konsolę, podstawkę oraz jeden kontroler DualSense. Osoby, które chcą grać online i/lub ze znajomymi, używać VR/Move czy też korzystać z innych gadżetów, muszą zainwestować w dodatkowe urządzenia. Czy można jednak podłączyć stare pady lub słuchawki z poprzedniej generacji? Dowiedz się, czy akcesoria z PS4 będą działać na PS5!

Czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4?

Przed oficjalną prezentacją nowej konsoli od Sony wielu graczy zastanawiało się, czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4. Przy okazji letnich konferencji producent potwierdził, że gracze będą mogli wykorzystać część posiadanych już urządzeń. Chociaż zaprojektowano nową kamerę, headset, kontroler oraz inne gadżety, ich starsze wersje wcale nie odchodzą do lamusa.

Takie akcesoria jak m.in. gogle VR, kierownica, arcade stick, słuchawki oraz PlayStation Move będą kompatybilne z konsolą PlayStation 5. Kontrolery ruchowe mają nawet z powodzeniem współpracować z nowym zestawem VR. Sony zapewnia też, że do sprzętu można jak najbardziej podłączyć licencjonowane headsety tej samej marki oraz innych producentów, jeśli posiadają standardowe wejście mini jack.

PlayStation Camera z PS4 wypada o wiele gorzej w porównaniu z wersją przygotowaną dla PS5. Mimo to, da się z niej korzystać. Konieczny do tego będzie jednak specjalny dodatkowy adapter. Według oficjalnego oświadczenia, ma być wydawany bezpłatnie. Nadal nie wiadomo, jak Sony będzie dostarczać go do klientów.

Czy pad od PS4 będzie działał na PS5?

Większość graczy pytając o to, czy na PS5 będą działały akcesoria z PS4, ma głównie na myśli pady. W podstawowym zestawie otrzymuje się tylko jeden kontroler, więc jeśli chce się grać ze znajomymi, stare pady mogłyby być przydatne. Niestety, nowy model DualSense zdaniem producenta w zbyt dużym stopniu różni się od DualShock 4. Poziom zmian sugeruje nawet nazwa – dotychczas przewidywano, że pad będzie nazywał się DualShock 5. Sprzęt został jednak zmieniony w tak dużym stopniu, że zasługiwał na nowe miano.

Na czym dokładnie polegają różnice? Poprzednia generacja posiadała klasyczne wibracje, a nowsza wykorzystuje technologię haptyczną. Dzięki niej gracze będą odczuwać nie tylko drgania, ale też nacisk, napięcie, opór, ruchy, fakturę przedmiotów oraz szereg innych doznań. Zastosowano także adaptacyjne triggery (które da się dostosować do gry lub preferencji gracza) oraz wbudowano wysokiej jakości głośnik i mikrofon. Dodano również nowe przyciski, np. Create – do nagrywania rozgrywek. Z tego względu pad od PS4 nie sprawdzi się w przypadku gier wydanych na PS5.

Okazuje się jednak, że kontrolery starszej generacji mogą być wykorzystywane do grania w starsze tytuły. Konsola ma bowiem mieć kompatybilność wsteczną z grami na PS4. Jeśli więc posiada się takie hity jak np. Ghost of Tsushima, GTA V czy Death Stranding, można nadal grać w nie na starym padzie. Przyda się także do pojedynków z rodzeństwem, partnerem czy współlokatorem, np. w Mortal Kombat 11.

Czy opłaca się kupować akcesoria na PS5?

W związku ze zbliżająca się premierą PlayStation 5, konsola PlayStation 4 oraz kompatybilne z nią akcesoria stają się coraz tańsze. Jeśli komuś zależy na absolutnie najlepszych doznaniach i spójnym estetycznie komplecie, niech zainwestuje w dodatki nowej generacji. Gdy zaś chce się nieco zaoszczędzić, dobrym rozwiązaniem będzie kupno gadżetów do PS4. Rozmaite akcesoria, a także gry i sam sprzęt w świetnych cenach można znaleźć na .

Skoro na PS5 będą działały akcesoria z PS4, warto zostawić posiadany już sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem jest też kupno starszych modeli, które obecnie są znacznie tańsze. Rozsądnie skompletuj swój zestaw, a zaoszczędzisz sporo pieniędzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.