badaniagraczy.pl

Wszystko o grach i konsolach

Czy gry na PS4 działają na PS3
Playstation

Czy gry na PS4 działają na PS3?

Chociaż jeszcze w tym roku premierę ma mieć PS5, wielu graczy posiada w swoich domach jeszcze PS3. Na tej starszej generacji nadal da się zagrać w sporo świetnych tytułów, dlatego jak najbardziej może zagwarantować rozrywkę. Gdy posiadana kolekcja się już znudzi, ciekawość zwykle wzbudzają nowsze propozycje. Czy da się je włączyć na tej konsoli? Wyjaśniamy, czy gry na PS4 działają na PS3!

Współcześnie sprzęt elektroniczny szybko się starzeje. Szczególnie branża rozrywkowa w zawrotnym tempie stara się dostarczyć swoim klientom coraz to nowsze technologie. Czasem trudno za tym nadążyć, szczególnie jeśli nie ma się zbyt dużego budżetu. Wiele osób zastanawia się, jak długo może jeszcze cieszyć się starszym PS3. Dowiedz się, czy na tym sprzęcie da się zagrać w jakieś gry na PS4!

Czy gry na PS4 działają na PS3?

Konsole z różnych generacji mają inne parametry. Z tego względu płyty są wydawane na konkretny model. Z pozoru mogłoby się wydawać, że skoro sprzęt obsługuje takie same płyty Blue-ray, nie powinno być problemu z ich odtwarzaniem. Niestety, nie jest to takie proste. Gry na PS4 nie działają na PS3.

Studia gier swoje twory dostosowują do sprzętu. Przy tym starają się w pełni wykorzystać jego możliwości, tak by grafika zachwycała, a rozgrywka był jak najbardziej płynna. Z tego względu gry na konsole mogą zostać uruchomione wyłącznie na urządzeniu, które posiada odpowiednie podzespoły.

PlayStation 4 ma o wiele lepszą kartę graficzną, procesor i dysk pamięci. Dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej gry na PS4 świetnie się prezentują oraz działają bez zarzutu. PlayStation 3 nie ma szansy na to, by uruchomić gry zaprojektowane na nowszą wersję.

Czy da się zagrać na PS3 w jakieś gry wydane na PS4?

Najnowsza wersja PlayStation 3 (Super Slim) trafiła do sprzedaży w 2012 roku, natomiast kolejna generacja, czyli PlayStation 4, swoją premierę miała rok później. Czy w związku z tym, da się znaleźć jakieś gry, które zostały wydane jednocześnie na PS3 i PS4? Istnieje kilka tytułów, ale zazwyczaj są to gry sportowe (np. FIFA). W większości przypadków raczej nie opłacało wydawać się dwóch wersji, ponieważ każda z nich musiała być odpowiednio przystosowana, co wiązało się z dodatkowymi wydatkami oraz pracą programistów.

W sprzedaży można jednak natrafić na popularne gry, np. Minecraft, które są dostępne na obie platformy. Jak to możliwe? Zazwyczaj są to starsze tytuły, które zostały zremasterowane, czyli dostosowane do wymagań nowszego sprzętu. Czasem można więc trafić na grę na PS3, o której myślało się, że jest dostępna tylko na PS4.

Czy gry na PS3 działają na PS4?

Jak jednak wygląda sytuacja odwrotna? Skoro gry na PS4 nie działają na starszym sprzęcie, to może tytuły z PS3 ruszą na lepszym urządzeniu? Otóż wcale nie! Konkurencyjny Xbox One posiada tzw. kompatybilność wsteczną, co jest jedną z przyczyn tego, że wiele osób uznaje ją ogółem za lepszy sprzęt. Możliwość grania w starsze gry ma być podobno wrócić dopiero na najnowszym PlayStation 5.

Dlaczego jednak gry z PS3 nie działają na lepszym sprzęcie? Teoretycznie mają mniejsze wymagania, więc nie powinny sprawiać żadnych problemów lepszemu urządzeniu. Nie jest to jednak tak proste. Różnice w podzespołach są zbyt duże, a w oprogramowaniu nie ma specjalnej funkcji emulacji parametrów starszego sprzętu. Na poprzednich dwóch generacjach jak najbardziej było to możliwe, ale Sony usunęło tę opcję. Jak się okazało, nie było to dobre rozwiązanie, dlatego PS5 podobno ma już oferować kompatybilność wsteczną z grami ze wszystkich generacji.

Odpowiedź na pytanie „czy gry na PS4 działają na PS3” brzmi – nie. PlayStation 4 ma już jednak bardzo dobrą cenę, podobnie jak dostępne na nią tytuły. Rozważ kupno nowszego sprzętu, jeśli zależy Ci na konkretnych grach. Sprzęt oraz wszystkie akcesoria w dobrych cenach znajdziesz na ! Zapoznaj się z ofertą i wybierz idealny zestaw!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.