badaniagraczy.pl

Wszystko o grach i konsolach

Co wiemy o Xbox Series X badania graczy
Xbox

Co wiemy o Xbox Series X?

Wielkimi krokami zbliża się premiera najnowszej konsoli od Microsoft. Świat poznał już jej parametry, wygląd oraz ekskluzywne gry. Niecierpliwi fani mogą też już od 22 września zamawiać preordery. Zgromadziliśmy wszystko to, co wiemy o Xbox Series X!  

Chociaż od lat to Sony święciło triumfy na rynku konsolowym, Microsoft staje się coraz silniejszą konkurencją. Nowa generacja nie tylko ma lepsze parametry, ale też gwarantuje dostęp do niezwykle bogatej usługi Game Pass, umożliwiającej niedrogie korzystanie z wielu gier. Ponieważ można już zamawiać oba sprzęty w przedsprzedaży, warto dobrze zapoznać się z ich charakterystyką. Przedstawiamy to, co wiemy o Xbox Series X!

Co wiemy o Xbox Series X?

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku konsol są oczywiście ich parametry. Podstawowa, silniejsza wersja Xbox Series X ma procesor AMD Zen 2 z ośmioma rdzeniami 3,8 GHz. Jednostka GPU jest z kolei oparta na architekturze AMD RDNA 2. Układ ma mieć do 12,147 teraflopów mocy obliczeniowej. Wewnątrz można znaleźć 16 GB pamięci GDDR6 SDRAM – 10 GB z prędkością 560 GB/s do obsługi systemu graficznego oraz 6 GB z prędkością 336 GB/s do pozostałych funkcji. Do tego jeszcze trzeba dodać 1 TB dysk SSD 2,4 GB/s z możliwością rozbudowy. Wersja ta posiada napęd optyczny 4K UHD oraz obsługuje Ray Trancing.

Wersja „Slim”, czyli Xbox Series S, ma natomiast niestandardowy RDNA2 z 20 CU przy 1,55 GHz dla 4 TFLOPS. Posiada 10 GB pamięci RAM i 512 dyskiem SSD 2,4 GB/s. Zapewnia maksymalną rozdzielczość 1440p, z obsługą 4K oraz 60 klatkami na sekundę. Model ten ma bardziej kompaktowe wymiary i jest tańszy. Nie posiada napędu optycznego, dlatego obsługuje gry kupione wyłącznie w Microsoft Store.

Bardzo ważnym elementem tego, co wiemy o Xbox Series X, jest też to, że ma obsługiwać pełną kompatybilność wsteczną. Z tego względu na konsoli będzie można zagrać w kilkaset tytułów dostępnych w Microsoft Store i usłudze Game Pass. Fakt ten zdecydowanie rekompensuje nieco gorsze propozycje tytułów ekskluzywnych, które wypadają dość blado w porównaniu z ofertą PlayStation 5.

Dla wielu osób nie bez znaczenia jest też do, że pady przeszły drobny lifting. Mają nieco poręczniejszy kształt, a także udoskonalone przyciski. Poprzednia wersja była już przez wielu specjalistów uznawana za najlepszy kontroler na rynku. Obecna jest jeszcze poprawiona, dlatego z pewnością będzie niezwykle funkcjonalna.

Kiedy premiera Xbox Series X? Ile będzie kosztować?

Premiera Xbox Series X została zapowiedziana na 10 listopada 2020 roku. Co ciekawe, po raz pierwszy data ta jest taka sama w zachodnich krajach i Polsce. Od 22 września można z kolei zamawiać już sprzęt w preorderze. Co ciekawe, Sony zaplanowało premierę w Europie dopiero na 19 listopada. Fani nie byli też zachwyceni dość chaotycznym uruchomieniem przedsprzedaży.

Xbox Series X kosztuje 2249 zł, a Xbox Series X – 1349 zł. Dla porównania, PlayStation 5 będzie nieco droższe – 2299 zł za wersję z napędem oraz 1850 zł za wariant digital. Jeśli chce się otrzymać z dostawą do domu wyczekiwany sprzęt już w dniu premiery, najlepiej zamówić preorder. Nowe generacje budzą ogromne emocje, więc z pewnością będzie trudno dostać je w regularnej sprzedaży.

Czy warto kupić Xbox Series X?

To, co wiemy o Xbox Series X, pozwala nam stwierdzić, że jak najbardziej warto kupić tę konsolę. Ma świetne parametry, korzystną cenę, a także gustowny, minimalistyczny design. PlayStation 5 rzeczywiście proponuje ciekawsze tytuły ekskluzywne, ale nie oznacza to, że na sprzęcie Microsoft nie będzie w co zagrać.

Dzięki usłudze Game Pass można za grosze cieszyć się tak dużą ilością starszych i nowszych gier, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na konsolę Microsoft wydanych też będzie wiele świetnych, wyczekiwanych tytułów multiplatformowych, np. Cyberpunk 2077 od polskiego studia CD Projekt RED. Na grę tę również można złożyć preorder na , z dostawą za jedyne 8 zł.

Przedstawiliśmy wszystko to, co wiemy o Xbox Series X. Wyszczególniliśmy najważniejsze informacje, ale warto dokładnie zapoznać się z charakterystyką sprzętu przed jego zakupem. Jeśli chcesz cieszyć się niesamowitą jakością rozgrywki już 10 listopada, pospiesz się i zamów preorder!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.